Ekonomi

JP Morgan’dan TL ağırlığının artırılması tavsiyesi

Merkezi ABD’de bulunan yatırım bankası JP Morgan, “TL cinsinden ölçeğin artırılmasını” tavsiye etmeye başladı.

JP Morgan’ın yatırımcılara gönderdiği bilgi notunda Türkiye’deki gelişmelere ilişkin değerlendirmelere de yer verildi.

Bilgi notunda, zorlu makroekonomik koşullara rağmen ortodoks politikalara geçişin kararlı olduğu, piyasanın 250 baz puanlık artış beklentisine rağmen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini artırdığı belirtildi. Son toplantısında 750 baz puan artarak yüzde 25’e çıktı ve bu sinyaller şöyle: Bunun hareketin siyasi destekle hareket edildiğini gösterdiği kaydedildi.

Bilgi notunda, “Model portföyümüze az miktarda ‘TL ağırlık artışı’ pozisyonu ekliyoruz. Temmuz ayı başında opsiyonlarda uzun TL pozisyonu aldık. Şu anda risk/getiri dengesinin lehine olduğunu düşünüyoruz. Doğrudan TL satın almanın.” söylendi.

“Rezervler ılımlı bir hızla büyüyecek gibi görünüyor”

Yetkililerin dolar/TL kurunda daha fazla yükselişe izin vermeyecek teşvikler getirdiğinin belirtildiği bilgi notunda, şunlar kaydedildi:

“Aynı zamanda analizlerimiz TL’nin ucuz ve rekabetçi olduğunu gösteriyor. Bu nedenle TL’de ilave bir devalüasyona gerek yok. Yetkililerin dolar/TL kurunu zarar etmeden istikrarlı bir seviyede tutabilecekleri kanaatindeyiz. Aslında rezervler ılımlı bir hızda büyüyor gibi görünüyor.Bunun nedeni, kredi büyümesinin yıllık yüzde 40-50’lere gerileyerek reel olarak negatife dönmesi ve kredi faizlerinin ciddi oranda artması. Ağustos-Ekim aylarında turizm gelirleriyle cari fazla elde edilebilir. Bunun sonucunda istikrarlı bir dolar/TL kurunun pozitif getiri sağlaması beklenebilir.”

arguvan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu