Haber

Üsküdar Belediyesi ve Doğa Dostu Dalgıçlar Kız Kulesi ile Salacak Plajı Arasında Deniz Temizliği Yaptı

Doğa dostu ve muhafazakar belediye olarak Türkiye’de örnek gösterilen Üsküdar Belediyesi, restore edilen Kız Kulesi çevresinde Pak Çevre Pak Üsküdar etkinliği gerçekleştirdi.

Tüm İstanbulluların davetli olduğu etkinlikte, tarihi mirasını yüzyıllardır ayakta tutan Kız Kulesi’ni çevreleyen harabeler, su sporları ile ilgilenen gönüllüler ve dalgıçlar dikkat çekiyor.  toplandı. Deniz tabanından çıkarılan atıklar, kıyıda vatandaşların beğenisine sunuldu.

Yeşil ve mavinin dostu Üsküdar Belediyesi, çevre odaklı projelerine bir yenisini daha ekledi. Kız Kulesi açıklarında ve Salacak sahilinde ‘Temiz Çevre Temiz Üsküdar’Etkinlikle Marmara Denizi’nde deniz çöpleri ve olta balıkçılığı nedeniyle oluşan kurşun metal kirliliğine dikkat çekerek çevre konusunda farkındalık ışığı yaktı.

Dünya Çevre Günü’ne ithaf edilen ve öğrencilerin çevre pankartları ile alana gelmesiyle başlayan etkinlikte; Denizden çıkarılan atıklarla ilgili stant, atık pil standı, öğrencilerin hazırladığı fotoğraf standı, kara kalem atölyesi ve öğrenci stantları, atık bitkisel yağların anlatıldığı stant, atıklarla ilgili stant sakız, izmarit ve tohum gibi sahili ve kaldırımları yoğun şekilde kirleten maddeler düzenlendi. Kirlilik bilincini aktarmak için hazırlanan balık tezgahı ve akvaryum görseline de yer verilen etkinlikte deniz kirliliğinin verdiği zarar tüm yönleriyle gözler önüne serildi.

Onlarca dalgıç tarafından gerçekleştirilen temiz deniz dibi, tekne gösterisi ve kano gösterisi ile denizdeki aktiviteler devam ederken, deniz tabanından çıkarılan atıklar da kıyıda sergilendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de katıldı.

Öğrenciler sergiyle çevre kirliliğine dikkat çekti

Etkinlik alanında öğrencilerin hazırladığı ve kullanılan bitkisel atık yağların çevreye verdiği zararların anlatıldığı ‘Geri Dönüşüm Kenti’ sergisi dikkat çekti. Deniz kirliliğine dikkat çekmek için oluşturulan ‘Atık Tezgahı’ sergisi ve ‘Küresel Isınma ve İklim Değişikliği’ standı da vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Türkmenler: “Artık denizlerimizi kirletmeyelim”

Etkinliğe katılan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Dünya Çevre Günü’nde denizlerden atılan çöpleri görünce söyleyecek sözümüz yok. Bu sorumsuzluk devam ederse başta tüm denizlerimiz olmak üzere” dedi. İstanbul Boğazı, yakında ölü denizlere dönüşecek. Bu nedenle balık tutamayacağız, deniz sporları yapamayacağız. Çocuklarımıza sağlıklı bir deniz bırakmak istiyorsak lütfen denizlerimizi temiz tutalım ve daha fazla kirletmeyelim” dedi.

Türkmen: “Kurşun metali kanser yapar”

Üsküdar Belediye Başkanı Olta balıkçılığına da dikkat çekerek, ‘Denize bıraktıkları mermiler hem balıklara hem de insanlara zarar veriyor’ dedi.

“Dünya Çevre Günü vesilesiyle bir başka önemli konuya değinmek istiyorum. O da olta balıkçılığı yapan vatandaşlarımızın denize attıkları ya da attıkları mermiler. Oltaların uçlarına takılan bu mermiler zamanla ağır metaller olarak deniz suyuna karışır. Kurşuna maruz kalan balıklar olumsuz etkilenir. Kaslarında biriken kurşun metal bu balıklarla birlikte soframıza geliyor ve biz de onları tüketiyoruz. Kurşun içeren balıklar halkımızda kanser ve diğer hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle hemşerilerimizin özellikle olta balıkçılığı yapanların bu konuya çok dikkat etmelerini rica ediyorum. Denizlerimiz her şeyin sorumsuzca atıldığı bir çöplük değil.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu