Haber

Kanada, Ukrayna’nın Elektrik Şebekesini Onaracak, Mayın Temizleme Çabalarını Destekleyecek

OTTAWA, 8 Mart (Xinhua) — Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Dışişleri Bakanı Mélanie Joly Salı günü Ukrayna’nın kritik enerji ve güvenlik ihtiyaçlarını çözmede yeni destek alacağını duyurdular.

Kanada Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yeni açıklamaya göre Kanada, Ukrayna’nın elektrik şebekesini onarmak için yedi adet elektrik trafosu bağışlayacak. Avrupa Birliği’nin (AB) Sivil Savunma Sistemi üzerinden teslim edilecek olan trafolar, Ukraynalıların evlerine elektrik sağlamasını ve en temel ev eşyalarını kullanmasını sağlayacak.

Açıklamada ayrıca Kanada’nın Ukrayna’daki mayın temizleme çalışmalarını desteklemek için 3 milyon CAD (2,4 milyon ABD Doları) tutarında ek finansman sağlayacağı da açıklandı.

Açıklamada, bu fonun, ülkedeki mayın temizleme çabalarını desteklemek için Kanada tarafından halihazırda sağlanan 32 milyon CAD’den (25,6 milyon ABD Doları) fazlaya ek olarak, Ukrayna’daki önemli iyileştirme ve yeniden inşa çabalarını destekleyeceği belirtildi.

2022’de Kanada, Ukrayna’ya 5 milyar CAD’den (4 milyar ABD Doları) fazla doğrudan mali, askeri, insani yardım ve göçmenlik yardımı sağlamayı taahhüt etti.

haber-atakum.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu