Haber

Hatay Dikmece halkının arazilerinde iş makineleri artıyor.

DİLAN BUTLU

Hızlı kamulaştırmayla birlikte tarım arazileri ve zeytinlikleri ellerinden alınan Hatay Dikmece halkının yaşadığı yerlerde iş makinesi sayısı artırılarak çalışmalar sürüyor. Arazileri kamulaştırılan Cuma Doksöz, “Bir paletli iş makinesi çalışıyordu, 4 tane vardı. Bize söz verildi, duracaklar (iş makineleri.) Allah yardımcımız olsun, hakkımızı helal etmiyoruz.”

Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Dikmece köyünde meydana gelen depremin ardından yeni konut üretimi için tarım alanlarının ve zeytinliklerin geliştirilmesine direnen köylülerin arazilerinde iş makinesi sayısı arttı. Yeri kamulaştırılan Cuma Doksöz, iş makinelerindeki artışı ve arazisindeki çalışmaları izledi. Doksoz dedi ki:

“Bir paletli iş makinesi çalışıyordu, 4 tane vardı. Bize söz verildi, duracaklar (iş makineleri.) Allah yardımcımız olsun helal değiliz.”

Depremin ardından yeni konutların yapılması için tarım arazileri ve zeytinliklere yönelik kamulaştırma kararına karşı 8 Ağustos’ta Meclis’e gelen Hatay’ın Dikmece köylüleri, CHP ve Yeşil Sol Parti milletvekilleriyle görüşerek dertlerini anlattı.

NE OLDU?

Deprem bölgesinde ormanlık alanların ve zeytinliklerin imara açılmasını öngören yönetmeliğin TBMM Genel Kurulu’nda 14 Temmuz’da kabul edilmesinin ardından, tarım arazileri üzerinde konut üretimi için adımlar atıldı. Hatay deprem bölgesi

Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Dikmece köyünün TOKİ’nin daimi konut yapması için bir kısmının kamulaştırılmasına karar verildi. Jandarma eşliğinde iş makineleriyle köylülerin tarım arazilerine girildi. İş makinelerinin girişine sert davranmaya çalışan köylüler darp edildi, 7 kişi gözaltına alındı. 29 Temmuz’da köylüler kamulaştırmaya karşı nöbet tutmaya başladı.

(2. resim Arşivi)

silivri-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu