Teknoloji

Ericsson 8500 çalışanını işten çıkarıyor

Dönemin efsane telefon üreticisi olarak ülkemizde de bir çok kullanıcıya ulaşmıştır. Ericssonşimdi başka şubelere yatırım yapıyor.

Son dönemde makine öğrenimi, yapay zeka ve 5G’ye ağırlık veren İsveçli marka, şu sıralar maliyetleri düşürmenin peşinde.

8 bin 500 çalışan işten çıkarılacak

Telekom ekipmanı üreticisi Ericsson, maliyet düşürme planının bir parçası olarak dünya çapında 8.500 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Microsoft, Meta ve Google gibi teknoloji şirketleri ekonomik koşullar nedeniyle binlerce çalışanını işten çıkarırken, Ericsson’un hamlesi telekom sektöründeki en büyük işten çıkarma olacak.

Dünya çapında 105.000’den fazla kişiyi istihdam eden şirket, İsveç’te yaklaşık 1.400 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu.

Ericsson hangi coğrafyanın en çok etkileneceğini açıklamasa da, analistler işten çıkarmalardan en çok Kuzey Amerika’nın etkileneceğini ve en az Hindistan gibi büyüyen pazarların olacağını tahmin ediyor.

Şirket geçen Aralık ayında, Kuzey Amerika da dahil olmak üzere bazı pazarlarda talebin yavaşlaması nedeniyle 2023’ün sonuna kadar maliyetleri 9 milyar SEK (880 milyon $) azaltacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu