Yaşam

Elazığ depremi ile ilgili kitap yazan Furkan Karaderi, Kahramanmaraş’ta depremzede oldu.

Kahramanmaraş merkezli depremin etkilediği illerden biri olan Malatya’da depreme yakalanan oyuncu ve yazar Furkan Karaderi, yazdığı ‘Yeksan Yerler’ kitabını getirdikten 2 yıl sonra yazdığı anları yaşadığını söyledi. 2020 yılında Elazığ’da meydana gelen depremden etkilenen, Şubat 2021’de okuyucularıyla buluşuyor.

Kitabı yayınlandıktan 2 yıl sonra deprem yaşadı.

Kitabı okuyucuyla buluşturduktan 2 yıl sonra depremzede olduğunu belirten Karaderi, şunları söyledi:

3 yıl önce Elazığ depreminde olduğu zaman enkazdaki arama kurtarma anlarına şahit oldum ve etkilendim bir inşaat mühendisi ve yazar olarak ben ne yapabilirim diye düşündüm ve bu konu hakkında kitap yazmaya karar verdim. ve ‘Yerle Yeksan’ adında bir kitap yazmaya karar verdim. Ancak kitabı yayınladıktan 2 yıl sonra, Şubat ayında Malatya’da bu kez ben de depremzede oldum. 13 katlı binamızın 12. katında boynuma düşen avizeler nedeniyle ilk sarsıntıda yaralandım.

ifadelerini kullandı.

“Hayatımda asla unutamayacağım bir ana şahit oldum”

Depremi yaşadıktan sonra arama kurtarma çalışmalarına katıldığını anlatan Karaderi, şöyle konuştu:

İlk sarsıntıda hafif yaralandıktan sonra karşı taraftaki binalardan toz dumanlarının yükseldiğini gördüm. Deprem o kadar şiddetliydi ki, bir şekilde binadan çıktıktan sonra hızla arama kurtarmaya katıldım. Hayatımda asla unutamayacağım anlara tanık olduğumuz bir dönemdi. Sarsıntının ilk anında soğukkanlılığınızı korumalısınız çünkü enkaz altından kurtarabildiğiniz kadar çok insanı kurtarmanız gerekiyor. Ancak o süreç geçtikten sonra soğukkanlılığınızın yerini travma alır ve biz de hayatınız boyunca unutamayacağınız bir travmayı solumaya çalışırız.

dedi.

“Yazdıklarımı yaşadım”

Deprem yazarıyken yazdıklarını yaşayan bir depremzede olarak kitabını yeniden yazacağını vurgulayan Karaderi, şunları kaydetti:

Beni en çok etkileyen süreçlerden biri de kendi yazılarımın deneyimiydi. Beyin sarsıntısı yazarken depremzedeydim. Aslında kitabı yazarken bunu planlıyordum, insanların ben yaşarken o anları yaşadıklarını ve gördüklerini söylesinler ve bu da bize sanki onlar yazmış gibi hissettirsin diye yazdım. Ancak 2 yıl sonra bunları bizzat yaşayacağımızı asla tahmin edemezdim. Bu kez yaşanmamış bir günü değil yaşanmış bir günü yazacağım ve Yerle Yeksan’ı yaşayan bir depremzede ve o anları yaşamış biri olarak yazacağım.

dedi.

habergolcuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu