Haber

Diyarbakır Barosundan şirketlere zarara suç duyurusu: Dikkatli olun

Maraş’ta meydana gelen depremlerin yıkıma yol açtığı illerde depremzedelerin telefon bilgilerine aracılar aracılığıyla ulaşan hasar danışmanlık şirketleri, dava sürecini ücretsiz yürüteceklerini söyleyerek vekâletname istemeye başladı.

Amida’dan Gönül Morkoç’un haberine göre Diyarbakır Barosu, Adıyaman ve Malatya’dan kendilerine yapılan iki başvuruyu değerlendirdi. Baroya ulaşan depremzedeler, kendilerini hasar danışmanlık şirketi olarak tanıtan kişiler tarafından arandıklarını, depremde ağır ve orta hasarlı yapılarıyla ilgili dava açabileceklerini ve gereğini yapacaklarını ifade ettiler. bu işlem ücretsizdir. Bunun üzerine baro, konuşmaya konu kişinin adres ve telefon numarasıyla ilgili soruşturma başlattı. Diyarbakır Barosu Avukat Hakları Merkezi’nden bir grup avukat, mağdurları arayan kişilerin verdiği adrese giderek tutanak tuttu.

İhbar üzerine baro hata duyurusu yaptı. Kabahat ihbarnamesinde, konuşmaya konu olan kişi ve kurumlar hakkında soruşturma açıldı ve “1136 Sayılı Avukatlık Kanunu”na muhalefetten dava açılması istendi.

‘DİKKAT OLMAK’

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, bu tür şirket ve şahıslara dikkat edilmesini istedi. Eren, “Özellikle böyle zamanlarda mağdurların dikkatli olması gerekiyor. Çünkü bundan sonra ciddi mağduriyetler ortaya çıkabilir. Yasal olarak bu şirketler ve şahıslar tarafından işlenen bir suçtur. Mağdurlara tavsiyemiz, bu süreci tanıdıkları avukatlar aracılığıyla yürütmeleridir” dedi. (HABER MERKEZİ)

haberkumluca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu