Haber

Çinli Bilim İnsanları Kadın Doğurganlığını Korumak İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirdi

HEFEI, 23 Aralık (Xinhua) — Bir grup Çinli bilim insanı, fare foliküllerini son derece düşük sıcaklıkta koruyan yeni bir sistem keşfetti. Klasik yöntemlere göre bu yöntem, geri dönüşüm sonrası köklerin canlılığını yüzde 30’dan fazla artırıyor.

Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, sonuçlar kadınlarda doğurganlığın korunmasına yönelik umut verici bir yaklaşıma ışık tutuyor.

Ergenlik öncesi kızlarda ve acil kanser tedavisine ihtiyaç duyan kadınlarda doğurganlığı korumanın tek yolu foliküllerin dondurulması olarak öne çıkıyor. Ancak mevcut folikül dondurma yönteminde kullanılan koruyucu elementler, yüksek konsantrasyon ve yüksek toksisite nedeniyle birçok kez istenen sonuçları vermemektedir.

Anhui Tıp Üniversitesi Birinci Bağlı Hastanesinden meslektaşları ile birlikte çalışan Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden (USTC) araştırmacılar, yeni bir kriyoprezervasyon teknolojisi olan “nanoheating” yoluyla vitrifikasyonlu hidrojelde fare foliküllerini kriyoprezervasyon için yeni bir yol geliştirdiler.

Makalede yer alan bilgilere göre araştırmacılar, bu sistemle yüksek oranda toksik koruyucuların kullanımına olan ihtiyacı azaltmayı başardılar ve koruyucu madde konsantrasyonunu klasik formülün dörtte birine düşürdüler; böylece fare foliküllerinin canlılık oranı yüzde 30’un üzerinde arttı.

USTC’de araştırma lideri olan Zhao Gang, daha sonraki araştırmalarda bu foliküllerden elde edilen oositlerin in vitro olarak döllendiğini ve embriyo transferinden sonra sağlıklı fare yavruları haline geldiğini söyledi.

Zhao, bu teknolojinin patentinin alındığını ve teknolojinin önümüzdeki yıl Anhui eyaletindeki ilgili hastanelerde klinik olarak uygulanmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu