Ekonomi

Batman’da buluşma! Baharın müjdecisi kenevir bitkisi hem sağlığa hem de hane bütçesine katkı sağlıyor

Batman’ın Sason ilçesinin dağlık bölgelerinde doğal olarak yetişen ve baharın habercisi olarak bilinen çınar, havaların ısınmasıyla birlikte bölgenin birçok yerinde yetişiyor. “kanser bitkisi”vatandaşlar tarafından toplanmaya başlandı.

kürekle toplama

Köylerde yaşayan vatandaşlar, doğal ortamda yetişen kenevir bitkisini kürek yardımıyla topraktan çıkarıyor.

sağlık için faydalı

Yüksek oranda yetişen kenevir bitkisinin sağlığa faydaları saymakla bitmezken birçok şekilde tüketilmektedir.

Doğanın kendisinde yetişir

Dağlarda kendi kendine yetişen kenevir bitkisi geçen yıl mart ayının ilk günlerinde yetiştirilirken, bu yıl yağmurların geç başlaması kenevir bitkisinin geç çıkmasına neden oldu.

“Kenger pancarı topluyoruz”

Baharın gelmesiyle birlikte doğaya çıkan köylülerin kenevir bitkisi toplamaya başladığını belirten Necmettin Fazilet, şu bilgileri verdi:

Baharın gelmesiyle birlikte bugün çok güzel bir hava vardı. Köylülerimizle birlikte bunu fırsata çevirerek doğada doğal olarak yetişen kenevir pancarını toplamaya geldik. Sağlığa oldukça faydalı olan kenger pancarını toplayan köylülerimiz, kilosunu 15-30 liraya pazarda satarak aile bütçesine katkı sağlıyor. Birçok ailenin bütçesine katkı sağlayan kenger pancarı bölgede oldukça fazla tercih edilmektedir. Bugün ailecek doğaya gelerek kenger pancarı toplamaya çalışıyoruz.

sarkisla-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu